تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نقدی کوتاه بر نظریه "ازدواج موقت" جناب مصطفی ملکیان

  رحمت‌اله بیگدلی؛

  نقدی کوتاه بر نظریه "ازدواج موقت" جناب مصطفی ملکیان

  جناب مصطفی ملکیان در یک سخنرانی به ارائه یک نظریه در باره ازدواج پرداخته و گفته‌اند:

  «... من معتقدم این [ازدواج دائم] بنای غلطی است که گذاشته شده؛ این رویه باعث می‌شود تا زن و مرد کش دادن زندگی را مقدس بدانند؛ ۱۵ سال بشود ۱۶ سال بهتر است، ۱۶ بشود ۱۷ بهتر، ۱۷ بشود ۲۰ و ۳۰ سال باز هم بهتر و اگر بشود ۶۰ سال که سربلندند! این تالی فاسد دارد....

  پیشنهاد من برای ازدواج وفادارانه این است که پسر و دختر با ۴ شرط وارد زندگی مشترک بشوند و وقتی یکی از این دو، «شک» کرد و نه «یقین»؛ که اگر شک کرد ... یکی از شروط زیر پا گذاشته می‌شود، ازدواج را تمام شده بدانند و پایان آن هیچ قبحی برای طرفین نداشته باشد. ... در این صورت همه ازدواج‌ها بالقوه موقت هستند ... اگر آن شرط برقرار نبود، زندگی کات شود ... حالا ولو زندگی مشترک‌شان یک هفته طول بکشد ... ممکن است زن و مردی در طول زندگی، ۱۰ یا ۲۰ بار ازدواج کند، اما ازدواج‌های وفادارانه. ... ۹۹ درصد این ازدواج‌ها، ازدواج نیستند؛ سایش و فرسایش روحی و متقابل زن و مرد است!

  قانون باید به همه سبک‌های زندگی مجال بروز و ظهور بدهد... به همین دلیل پیشنهاد کردم هر ازدواجی سه ساله باشد و در صورت توافق طرفین، سه سال ـ سه سال تمدید شود؛ حالت مطلوب این است که این، ۲۰ بار تمدید شود.»

  ● نکاتی چند در باره تبعات ویرانگر نظریه جناب ملکیان

  ۱. براساس طرح جناب ملکیان، بنیاد ازدواج باید موقت و مشروط به شروطی باشد و طرفین ازدواج با کوچک‌ترین شکی در محقق نشدن شروط باید نهاد خانواده را به هم بزنند و از هم جدا بشوند، ولو این‌که این رویه منجر به این بشود که زن و مرد ۲۰ بار و شاید بیش از آن همسر عوض کنند!

  طبق نظر جناب ملکیان، ۹۹ درصد ازدواج‌های انجام شده، ... سایش و فرسایش روحی و متقابل زن و مرد هستند.».

  پس طبق این نظریه از همین امروز ۹۹ درصد همسران باید داوطلبانه از هم جدا بشوند و به دنبال همسران جدیدی باشند تا به آرامش برسند! حال باید دید که عملی شدن این طرح چه تبعات وحشتناکی خواهد داشت!

  ۲. ازدواج مطلوب از نظر جناب ملکیان، ازدواجی است که بنیاد آن بر موقت بودن باشد و «در صورت توافق طرفین، سه سال ـ سه سال تمدید شود؛ حالت مطلوب این است که این، ۲۰ بار تمدید شود.»

  این نوع تلقی از ازدواج در تعارض صریح با نص قرآن کریم، سنت رسول خدا(ص)، سیره ائمه اطهار علیهم السلام و همه ادیان الهی و بنای عقلای عالم و حکم صریح عقل مبنی بر لازم بودن عقد ازدواج و دوام آن به منظور تشکیل خانواده است!

  رسول خدا(ص) فرمود: «چیزی نزد خداوند محبوب‌تر از خانه‌ای نیست که با ازدواج آباد گردد و چیزی ناخوشایندتر از خانه‌ای نیست که با جدایی همسران(طلاق) ویران گردد.»

  اما در طرح پیشنهادی جناب ملکیان، جدایی همسران مثل آب خوردن آسان و ممدوح است، نه مذموم و مبغوض خدا...!

  ۳. ازدواج پیشنهادی جناب ملکیان، تبعات ویرانگری چون به محاق بردن برنامه‌ریزی بلندمدت برای خانواده را دارد و خانواده را به محلی برای گذران روزمره زندگی و اطفای شهوات جنسی و برخی تمایلات روحی تبدیل و آن را از حالت خانواده آرمانی که مد نظر ادیان الهی است خارج می‌کند؛ خانواده‌ای که ادیان الهی بالاخص قرآن کریم اساس آن را «پیمان غلیظ» می‌دانند و می‌گویند برای بقای آن نباید از هیچ کوششی دریغ کرد و درشتی‌ها و جفاهای طرف مقابل را باید تحمل کرد تا بنیاد خانواده آسیب نبیند و باید کوشید که با برنامه‌ریزی بلندمدت، زمینه‌های توفیقات بزرگ را در این زمینه فراهم آورد!

  ۴. در ازدواج پیشنهادی جناب ملکیان، ما با نسل و فرزندانی رها شده مواجه خواهیم بود که معلوم نیست چه کسی باید مسؤول نگهداری و تربیت آنان باشد؛ زیرا طبق این نظریه؛ «طرفین ازدواج با کوچک‌ترین شکی در محقق نشدن شرط ازدواج باید نهاد خانواده را به هم بزنند و از هم جدا بشوند، ولو این‌که این رویه منجر به این بشود که زن و مرد ۲۰ بار و شاید هم بیش‌ از آن همسر عوض کنند...!»

  ۵. براساس این نظریه، عمر طرفین در طریق انتخاب همسر صرف می‌شود و دیگر نه تنها برای تربیت فرزند وقتی باقی نمی‌ماند، بلکه برای هیچ کاری وقت نخواهند داشت؛ چون اگر بنا باشد که هر فردی حداقل ۲۰ بار ازدواج کند و هر ازدواجی هم حداقل دو سال ادامه داشته باشد و حداقل یک سال هم برای یافتن همسر وقت صرف شود، افراد باید ۶۰ سال از عمر خود را برای یافتن همسر و تعویض او بگذارند! بدون تردید بطلان این نظریه از جمله «قضایا قیاساتها معها؛ گزاره‌هایی که برهان آن‌ها همراه خودشان است» و بی‌نیاز از اقامه برهان هستند و تبعات ویرانگر این تفکر برای انسانیت و تمدن بشری از بمب اتمی منفجر شده در هیروشیما و ناگازاکی بیش‌تر و نادرستی آن آشکارتر از این است که نیاز به استدلال داشته باشد!

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ازدواج ,جناب ,خانواده ,ملکیان، ,نظریه ,زندگی ,جناب ملکیان، ,ادیان الهی ,پیشنهادی جناب ,مصطفی ملکیان ,جناب مصطفی ,جناب مصطفی ملکیان ,صورت توافق ط ,
  نقدی کوتاه بر نظریه "ازدواج موقت" جناب مصطفی ملکیان

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر